Co to jest prognoza finansowa?
Prognoza finansowa to narzędzie, dokument, który nam prezentuje to jak będzie wyglądała nasza działalność finansowa w przyszłości. Prognoza w oparciu o założenia przejęte do wyliczeń może nam pokazać czy zaciągany kredyt inwestycyjny jest dla nas bezpieczny, czy jest możliwe wygenerowanie zysku, czy przyjęte terminy płatności pozwolą nam funkcjonować i zapewnią odpowiedni poziom gotówki na rachunku bankowym, czy mamy rezerwę w posiadanym kapitale obrotowym aby się rozwijać itp..
Prognoza finansowa ma charakter pewnego planu działania gdzie przy pewnych określonych warunkach (np. określonej marży) możemy wyliczyć sobie ile rzeczywiście zarobimy. Prognoza ma charakter zmienny nasza codzienność się zmienia, rynek się zmienia, technologia itp. dlatego jest to jedynie podpowiedź co może się wydążyć w przyszłości jeśli kluczowe elementy naszych założeń zostaną zrealizowane.
Co będzie potrzebne?
Aby przygotować rzetelna prognozę konieczne jest zgromadzanie podstawowych dokumentów, informacji. Zakres tych informacji może być różny w zależności od rodzaju podmiotu, przedmiotu inwestycji oraz momentu w jakim się znajdujemy. Np. możemy dysponować informacjami na bazie szacunku (inwestycja będzie kosztować około X) lub dokumentami potwierdzającymi wartość inwestycji (dokładny kosztorys, zweryfikowany poprzez oferty, podpisane umowy z wykonawcami). Niezbędne minimum, typowa lista to:
- sprawozdania historyczne za ostanie 2 – 3 lata o ile była prowadzona działalność,
- informacje na temat zaciągniętych zobowiązaniach bilansowych (kredyty, pożyczki) i pozabilansowych (leasingi),
- operat szacunkowy nieruchomości,
- wyrys i wypis z mapki ewidencyjnej,
- informacje na temat całkowitej wartości inwestycji,
- informacja na temat wielości wkładu własnego,
- struktura inwestycji – nieruchomość, ruchomość, co dokładnie,
- kosztorys i plan rzeczowo-finansowy,
- okres i stawka planowanej amortyzacji,
Narzędzia pracy.
Musisz posiadać i znać podstawy programu typ. arkusz kalkulacyjny – najbardziej popularny będzie Microsoft Excel. Potrzebna funkcjonalność do zrobienia prognozy finansowej nie jest zbyt wyrafinowana, dlatego niemal każda wersja się nadaje o ile pochodzi z tego wieku😊.
Arkusz kalkulacyjny w wersji open source takie jak: LibreOffice Calc, Arkusze Google, WPS Office Apache OpenOffice, SoftMaker FreeOffice) również będzie dobrym rozwiązaniem jednak tu mała uwaga. Zwróćcie uwagę na format zapisu takiego pliku oraz to jak się będzie otwierał w Microsoft Excel. Zwolennicy tych rozwiązań oczywiście powiedzą, że można zapisać plik w formacie xls (Excel) i wszystko działa. Wiem, że nie dokończ tak jest. Większość jak nie wszystkie instytucje finansowe np. banki korzysta z rozwiązań firmy Microsoft co może prowadzić do komplikacji. Przykład: plik zawiera formuły/formaty/zaszyte funkcje, które nie będą się poprawianie otwierały. Pracownik, analityk zamiast zajmować się oceną prognozy poświęca czas na rozwikłaniu zagadki czemu mu coś nie działa lub dziwnie się prezentuje.
OK mam już program co dalej? Musisz stworzyć samemu lub co
jest bardziej wskazane bazę formularza, który na samym początku powinien się
składać przynajmniej z 4 zakładek:
- ZAŁOŻENIA
- RZIS
- BILANS
- WYLICZENIA / DANE
Można spotkać prognozy z bardzo durzą ilością zakładek, jeśli rzeczywiście są zasadne i niosą ze sobą istotne treści dla ocenianej prognozy nie ma problemu. Warto jednak unikać zbyt dużej ilości zakładek w formularzu prognozy jest to zupełnie niepotrzebne. Taki plik bardzo często wymaga korekty poprawy zmiany danych wyjściowych co w przypadku skomplikowanych formularzy generuje problem z aktualizacją.
Zakładki podzieliłbym na dwie grupy:
- układ formalny ściśle określony np. Rachunek Zysków i Strat (RZiS), BILANS, RACHUNEK PRZEPŁYWÓW FINANSOWYCH (RPP). RZiS i BILANS mogą być w jednym arkuszu. Układ formalny regulują przepisy ……..
- układ nieformalny z dowolnym zakres treści np. ZAŁOŻENIA, DANE, WSKAŹNIKI, KREDYT, ŚRODKI TRWALE, itp. pomogą nam zasilić formularze formalne oraz pokażą analitykowi jak te dane zostały obliczone.
Zakładki z układem formalnym najlepiej pozyskać z wzorca np. z tej strony sekcja Pobierz lub można poszukać w sieci odpowiedniego wzorca jest tego cała masa. Pobrane formularze możesz wkleić w całości do własnego pliku (prognozy) lub wykorzystać pobrany plik w celu jego modyfikacji (dodajemy zakładki nieformalne) dostosowując cały plik pod własne potrzeby.
Z tak przygotowanym arkuszem możesz zacząć pracę. Zacznij od wprowadzenia danych historycznych za ostanie 2 lata przy okazji zweryfikujesz czy pobrany formularz dobrze działa, czy ma formuły, czy jest przenoszony zysk z RZiS do bilansu, czy suma bilansowa jest taka sama.
Wprowadzanie danych. Prognozę można przygotowywać w pełnych złotych lub w tysiącach. Bardzo często staramy sobie uprościć obliczenia i w prognozie prezentujemy kwoty w tys. zł. Takie podejście powoduje, że dokument jest bardziej czytelny i prościej jest operować cyframi. Podejście często stosowane przy dużych podmiotach, gdzie skala działalności jest znaczna.
Jest też drugie podejście, które w mojej ocenie w segmencie MSP znacznie lepiej się sprawdza tj. prezentacja danych liczbowych w pełnych złotych. Taki model prezentacji pozawala nam zachować ciągłość historyczną + nie trzeba niczego przeliczać i zmieniać na każdym etapie tworzenia prognozy. Nie bez znaczenia jest również to, że często korzystamy z zestawień, danych z innych systemów które w tym przypadku będą w tym samym formacie. Często ocena prognozy będzie również prostsza dla analityków w zakresie oceny.
Formatowanie wizualne prezentacja naszej prognozy. Niemal, każdy arkusz kalkulacyjny daje nam możliwość formatowania wizualnego tak aby dane ładnie się prezentowały. Możemy wykorzystać bogactwo tych narzędzi i sposób dowolny formatować nasze dane i tabele. W praktyce zwracamy szczególną uwagę na przejrzystość i czytelność całego arkusza. Powinniśmy unikać tzw. przeładowania kolorystycznego czy wizualnego.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.